TRAKTORY, KOMBAJNY, POJAZDY ROLNICZE

Jak działa kombajn do kukurydzy?

Kombajn to jedna z podstawowych maszyn rolniczych. Jest niezbędny podczas corocznych żniw. Co ciekawe, okazuje się, że nie tylko służy do zbioru zboża, ale i kukurydzy. Jak to możliwe? Wyjaśniamy poniżej.
kombajn-do-kukurydzy

Jakie kombajny są najpopularniejsze?

Kombajn rolniczy to maszyna, która służy do zbioru roślin uprawnych. Pozwala na zastąpienie kilku innych sprzętów, a przede wszystkim – pracy ludzi. Wyróżnić można kilka rodzajów kombajnów. Najpopularniejszy jest kombajn zbożowy. Ale to nie wszystko. Kupić można również kombajn ziemniaczany, maszynę do zbioru buraków, roślin sadowniczych i warzyw. Istnieją również maszyny do siewu i sadzenia różnych gatunków roślin uprawnych. Najpopularniejsze kombajny można porównać w sieci, np. na sprzedajemy.pl i zobaczyć, co je charakteryzuje. Dzięki temu, że innowacyjne rozwiązania są stosowane również przy budowie maszyn rolniczych, dzisiaj wybór jest ogromny. Można kupić na przykład kombajn do kukurydzy. A co warto o nim wiedzieć?

Jak kosić kukurydzę kombajnem?

W ostatnich latach w Polsce znacznie wzrosła produkcja kukurydzy. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj zmiana klimatu, ale i fakt, że zebrane plony mogą być wykorzystane jako paliwo, ale i pasza dla zwierząt. W związku z tym, że rosną obszary pod uprawę kukurydzy, wzrosło zapotrzebowanie na maszyny, które pomogą w zbiorach. W ten sposób pojawiła się konieczność dostosowania kombajnu do spełnienia oczekiwań rolników, czyli do zbioru kukurydzy.

Jednym ze sposobów jest stworzenie przystawki do kukurydzy. To sprzęt, który pozwala odseparować kolby od pozostałości masy. Dodatkowo konieczne jest rozdrobnienie łodyg i liści.

Przystawki do kukurydzy różnią się nieznacznie budową i funkcjami. Dlaczego? Porównując je do hederów zbożowych, sama ich praca musi być inna. Przystawki do zboża działają tak, że cała roślina podawana jest na młocarnię. W przypadku przystawki do kukurydzy jej praca sprowadza się do obrywania samych kolb i podawania ich do kombajnu.

Jak działa kombajn do kukurydzy?

Nie zawsze taka przystawka do kombajnu do koszenia kukurydzy jest idealna. Bywa, że konieczne jet zamontowanie podwyższenia zewnętrznych ścianek, by przełożyło się to na ograniczenie strat kolb. A jaką drogę pokonuje kukurydza? Najpierw pokrywy zespołów wciągających z osłonami „prowadzą” rośliny do środka, bywa bowiem tak, że konieczne jest podniesienie łodyg z ziemi. Niektórzy producenci przystawek do kombajnów dodają dodatkowe ślimaki, które właśnie podają pochylone łany na zespół żniwny.

Co dalej? Pod osłonami znajdują się zespoły obrywające. Za pomocą łańcuchów wciągających rośliny są przeciągane między rotory, które obracają się przeciwnie do siebie, by oddzielić kolby od łodyg. Bardzo ważne jest, by trzymać się rzędów, a także dopasowywać prędkość jazdy do tego, jak pracuje maszyna. Okazuje się bowiem, że prędkość łańcuchów jest zależna od prędkości jazdy. Jeśli będzie się jechało zbyt wolno, wówczas rośliny nie będą wciągane odpowiednio szybko i będą gromadziły się pod przystawką do kukurydzy. Bywa, że nawet mogą być wyrywane z korzeniami.

Wałki, które wciągają roślinę do środka, obracają się przeciwnie do siebie. Rotory mają noże lub krawędzie tnące. Podczas swojego ruchu pociągają łodygi w dół i oddzielają od nich kolby. Na początku wałków znajdują się spiralne stożki. To one podtrzymują łańcuchy, które wciągają kukurydzę do rotorów. W związku z tym, że kolba jest szersza i grubsza niż łodyga, to pozostaje nad płytkami zbierającymi. Trzeba uważać na to, że części rośliny mogą mieć różną wielkość i regulować odległość pomiędzy płytkami.

Warto wiedzieć, że kolba jest jedyną częścią rośliny, która pozostaje w przystawce. Przenośnik ślimakowy przekazuje ją dalej – do gardzieli kombajnu. A co dzieje się zresztą rośliny? Większość przystawek do kukurydzy jest wyposażona w rozdrabniacze, które niszczą pozostałości, żeby ułatwić ich rozkład. Są to noże pracujące poziomo pod zespołem, który wciąga kukurydzę.

 

© Copyright dobre-traktory.pl - dobre-traktory.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-traktory.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.