TRAKTORY, KOMBAJNY, POJAZDY ROLNICZE

Ciągnik Kubota M7172 KVT przeszedł test 24-godzinnej orki (2 października 2019)

Jeden traktor, trzech operatorów i doba nieprzerwanej pracy. Kubota po raz kolejny podjęła wyzwanie. W ciągu 24 godzin traktor M7172 KVT z pługiem 5-skibowym zaorał 58,09 ha ścierniska po rzepaku. Test był częścią wydarzenia „Kubota Camp ‘2019”, które odbyło się w dniach 26-27 września pod Bierutowem, w województwie dolnośląskim.

Kolejne wyzwanie zakończone sukcesem
W 2014 roku Kubota z powodzeniem przeprowadziła pierwszy w Polsce test 24-godzinnej orki. Wtedy w ciągu doby ciągnikiem KUBOTA M135GX zaorano dokładnie 42,37 ha, czyli średnio 1,77 ha na godzinę pracy. Teraz firma postanowiła pobić ten rekord, organizując Kubota Camp.

– Celem tego wydarzenia było pokazanie jakości i niezawodności. Bez względu na gamę produktów – rolniczą czy komunalną – maszyny marki Kubota wyróżnia wysoka jakość. Pięć lat temu przeprowadziliśmy test ciągnika Kubota MGX o mocy 140 koni mechanicznych. Tym razem wybraliśmy największy ciągnik M7172 KVT z naszej flagowej gamy M7002 – mówi Michał Poźniak, szef sprzedaży ciągników rolniczych marki Kubota w Polsce
Test 24-godzinnej orki odbył się w dniach 26-27 września na 114-hektarowym polu pod Bierutowem. W tym sezonie był uprawiany na nim rzepak ozimy, który został w bardzo dużym stopniu uszkodzony przez grad. Gleba była bardzo zróżnicowana, głownie IV klasa, ale występowały również klasy III i V. Pięcioskibowy pług ustawiono na głębokość 22 cm, a szerokość korpusów wynosiła 50,8 cm, co daje łącznie 255 cm szerokości roboczej. Już nad ranem, kilka godzin przed końcem orki udało się pobić rekord sprzed 5 lat. Ostatecznie w ciągu 24 godzin zaorano dokładnie 58,09 ha. Spalanie wyniosło 12,56 l na hektar.

Zasługa niezawodnej maszyny
Próbie poddany został ciągnik Kubota M7172 KVT z przekładnią bezstopniową, napędzany przez 4-cylindrową jednostkę napędową o mocy 170 KM. Na starcie zbiornik zatankowano do pełna. Kolejne tankowania odbywały się już podczas jazdy. Paliwo dostarczane było ze zbiornika umieszczonego na wielozadaniowym pojeździe użytkowym Kubota RTV X110, co wymagało precyzji i współpracy operatorów obu maszyn. W ciągu 24-godzinnej orki ciągnik spalił dokładnie 730 litrów.

Maszynie towarzyszył 5-skibowy pług obracalny Kubota RM3005 RV, wyposażony w system Variomat pozwalający na zmianę szerokości roboczej w czasie orki. Ustawiona głębokość orki monitorowana w trakcie całego testu wahała się między 22 a 23 cm. Średnia prędkość robocza zestawu wynosiła około 10 km/h.
…i sprawnych operatorów

Za sterami Kubota M7172 zasiadało trzech operatorów, Adrian Wojcieszak, Jakub Czerwiak i Wacław Karcz, na co dzień pracownicy firmy Kubota, którzy wykazali się niebywałą sprawnością i wytrzymałością. Na zmianę, przez 24 godziny, orali ściernisko po rzepaku. Wymieniali się co kilka godzin wykorzystując do tego celu moment pokonywania uwroci, ponieważ orka trwała nieprzerwanie i w ciągu całego testu maszyna nie zatrzymała się ani razu. ̶ Odnośnie warunków orki, mieliśmy przekrój przez różne rodzaje gleb, zróżnicowanie terenu – górki, dołki. Część pola była zrandapowana a na końcu oraliśmy poplon. Przez całą dobę intensywnej pracy nie było żadnej awarii, która wymusiłaby przerwanie testu. Maszyna od początku do końca pracowała bardzo sprawnie – mówi Jakub Czerwiak, specjalista ds. produktu w firmie Kubota, oddział w Polsce, jeden z operatorów podczas 24-godzinnej orki.

Kubota Camp ‘2019
Orka była częścią agro-eventu Kubota Camp przeznaczonego dla dziennikarzy i youtuberów rolniczych. Testowi towarzyszyły specjalne pokazy i warsztaty rolnictwa precyzyjnego. Zaproszeni goście mieli okazję dowiedzieć się więcej o kompleksowych rozwiązaniach dla rolnictwa Kubota Farm Solutions i przetestować zestawy robocze oparte na ciągnikach M132 KVT, M115GX IV oraz M5111. Nie zabrakło również dyskusji i prelekcji ekspertów
z Santander Leasing (operator programu finansowania fabrycznego Kubota Finance) oraz
z firmy Kverneland Polska.

O firmie Kubota
Koncern Kubota Corporation, założony w 1890 roku przez Gonshiro Kubota, jest przedsiębiorstwem globalnym działającym w wielu różnych branżach. Oprócz produkcji ciągników i urządzeń dla rolnictwa, firma wytwarza m.in. silniki i sprzęt budowlany oraz produkty związane z systemami wodociągowymi oraz z ochroną środowiska naturalnego, jak na przykład stacje uzdatniania wody i oczyszczalnie ścieków. Firma, której oficjalna siedziba znajduje się w Osace (Japonia), obecna jest w 110 krajach i zatrudnia ponad 39 tysięcy pracowników.

 

 

© Copyright dobre-traktory.pl - dobre-traktory.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-traktory.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.