TRAKTORY, KOMBAJNY, POJAZDY ROLNICZE

Używany traktor – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

traktor_34184839
Używane traktory w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością wśród kupujących, na co ogromny wypływ ma oczywiście przystępna cena maszyny. Rozważasz zakup ciągnika rolniczego z drugiej ręki? Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu oraz gdzie najlepiej szukać ofert traktorów na sprzedaż.

Na co zwrócić uwagę kupując używany ciągnik?

Choć ceny maszyn pochodzących z rynku wtórnego bywają bardzo zachęcające, to warto pamiętać o tym, że zakup używanego ciągnika wiąże się z ryzykiem ewentualnych napraw pojazdu w przyszłości, a tym samym poniesieniem dodatkowych kosztów. Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek, oglądając wybrane traktory używane należy dokładnie przyjrzeć się poszczególnym podzespołom, zwłaszcza tym najbardziej narażonym na usterki.

Silnik

Silnik to serce każdego pojazdu, w tym także ciągników rolniczych. Ciągła i intensywna eksploatacja sprawia, że ulega on stopniowemu zużyciu. Bezproblemowe odpalenie zimnego silnika świadczy o prawidłowej pracy takich elementów jak akumulator, rozrusznik, zapłon, pompa paliwa czy wtryskiwacze.

Warto zwrócić uwagę również na to, jak silnik radzi sobie podczas jazdy. Jeśli rozgrzany silnik pracuje równo, a przy tym nie wydaje żadnych podejrzanych dźwięków, a dodatkowo także bez problemu ponownie się uruchamia, to wówczas możesz liczyć długie i bezawaryjne użytkowanie traktora.

Skrzynia biegów

Naprawa przekładni, zwłaszcza w przypadku nowszych modeli traktorów może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Dlatego też przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, należy dokładnie przyjrzeć się skrzyni biegów. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście udanie się na jazdę próbną, w której trakcie sprawdzone zostaną wszystkie biegi - te powinny zmieniać się płynnie i bez żadnych problemów. Nieprzyjemne szarpanie odczuwane podczas jazdy może wskazywać na znaczne zużycie tej części, a tym samym konieczność jej naprawy bądź wymiany na nową.

Opony

W sytuacji, kiedy na starych oponach widoczne są głębokie rozdarcia i pęknięcia, wówczas niezbędna może okazać się ich wymiana na komplet nowych opon. Choć wiąże się to z niemałym wydatkiem, to należy pamiętać, że inwestycja ta pozytywnie wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy traktorem.

Hamulce

Choć koszt naprawy hamulców może być stosunkowo nie wysoki, to likwidacja ewentualnej usterki może potrwać nawet kilka tygodni. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto upewnić się, że oba koła hamują bez zarzutu.

Wyposażenie używanego traktora

Przeglądając kolejne ogłoszenia używanych ciągników, należy zwrócić uwagę także na inne elementy wyposażenia takie jak stan kabiny, zużycie fotela, klimatyzację, oświetlenia, gniazda hydrauliczne czy przełożenia WOM. Oczywiście należy się liczyć z tym, że im lepsze wyposażenie traktora, tym jego cena będzie wyższa.

Stan prawny kupowanego ciągnika

Decydując się na zakup używanego traktora, należy upewnić się, że jego właściciel posiada komplet ważnych dokumentów, niezbędnych przy późniejszym przerejestrowywaniu pojazdu. Chodzi między innymi o dowód rejestracyjny wraz z tablicą oraz zaświadczenie o przeglądzie technicznym i homologacji. Pamiętaj, aby sprawdzić także numery silnika i nadwozia - te powinny się zgadzać z informacjami znajdującymi się w karcie pojazdu.

Gdzie najlepiej szukać używanego traktora?

Oferty sprzedaży używanych ciągników znajdziesz między innymi w komisach, na giełdzie, na portalach aukcyjnych, ogłoszeniach prasowych, w standardowych serwisach ogłoszeniowych oraz w wyspecjalizowanych serwisach ogłoszeniowych, które koncentrują się wyłącznie na ogłoszeniach motoryzacyjnych. Wiele atrakcyjnych ofert używanych traktorów dostępnych jest między innymi na stronie Otomoto Profi. Niezliczona ilość ofert ciągników z rynku wtórnego daje możliwość swobodnego wyboru i zakupu pojazdu dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz budżetu przeznaczonego na ten cel.

 

© Copyright dobre-traktory.pl - dobre-traktory.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-traktory.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.