PREMIER I MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA WIZYTUJĄ NOWOCZESNY ZAKŁAD PRODUKCYJNY URSUSA W LUBLINIE
Wicepremier i Minister Gospodarki, Janusz Piechociński oraz Marszałek Województwa Lubelskiego, Sławomir Sosnowski 29 lipca 2015 r. złożyli wizytę w zakładzie produkcyjnym URSUSA w Lublinie. Goście obejrzeli pełną gamę produktów URSUS oraz jako pierwsi mieli okazję odwiedzić nowo wyremontowaną halę produkcyjną. Minister Gospodarki docenił nowoczesność zakładów, innowacyjne produkty oraz potencjał rozwoju polskiego producenta maszyn rolniczych.
Cieszymy się ze złożonej nam wizyty. To budujące wiedzieć, że polski rząd wspiera rodzime przedsiębiorstwa. To wzmacnia nasze poczucie pewności na rynku, jako czołowego pracodawcy w regionie i jest zachętą do dalszego rozwoju w kraju i za granicą – powiedział Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu URSUS S.A.
Zakłady produkcyjne URSUS
Obecnie spółka posiada trzy fabryki produkcyjne w Polsce: w Dobrym Mieście k. Olsztyna, w Opalenicy k. Poznania i największy w Lublinie. Łącznie zatrudnienie znalazło w nich ponad 700 osób. W nowo wyremontowanej hali produkcyjnej w Lublinie znajduje się m.in. nowa lakiernia oraz wydziały cięcia i obróbki metali wyposażone w maszyny najnowszej generacji, a także transmisja VIGUS przeznaczona do montażu ciągników o mocy od 120 KM do 180 KM. W 2014 r. spółka przeznaczyła ok. 17 mln zł na opracowanie oferty produktowej i rozbudowę zaplecza produkcyjnego. W tym roku planuje przeznaczyć kolejne 24 mln zł na inwestycje.
Nowoczesne laboratorium URSUS R&D
Równoległe URSUS rozwija w Lublinie nowoczesne laboratorium badawczo-rozwojowe, którego celem jest zwiększenie innowacyjności procesów produkcyjnych i wzrost konkurencyjności oferty spółki. Ośrodek badawczo-rozwojowy URSUS R&D rozpoczął działalność w 2010 r. i współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej i Wojskowej Akademii Technicznej w Radomsku. Jednym z pierwszych projektów URSUS R&D była budowa miejskiego autobusu elektrycznego dla Lublina.
Inwestycja w rozbudowę zaplecza produkcyjnego i naukowo-badawczego jest częścią realizacji strategii rozwoju firmy. Spółka planuje wykorzystać 120-letnią tradycję URSUS S.A. oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum motoryzacji czerpiąc z dorobku bogatej historii polskiej motoryzacji sięgającej czasów przedwojennych.
URSUS umacnia pozycję w Polsce
Obecnie z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki URSUS. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w pierwszym półroczu br. liczba rejestracji ciągników URSUS wzrosła o ponad 36 procent. Zarejestrowano prawie 200 ciągników marki URSUS, czyli o ponad 50 więcej niż rok temu w analogicznym okresie.
Obecnie w ofercie URSUSA jest 19 modeli ciągników. Od stycznia 2013 r. do marca 2015 r. spółka wprowadziła do oferty 10 produktów, w tym 8 nowych modeli ciągników o mocy 50-180 KM – najpopularniejszych ciągników dla małych i średnich gospodarstw oraz na potrzeby branży leśnej, budowlanej i komunalnej. W br. spółka planuje wprowadzenie do oferty kolejnego modelu ciągnika URSUS o mocy 150 KM oraz rozwój oferty produktowej o ciągniki z zakresu mocy 50-60 KM w wersji bez kabiny.
… oraz wspiera mechanizację Afryki
Dzięki rządowemu programowi Poland Go Global, URUSUS w 2013 r. podpisał kontrakt z etiopską firmą METEC o wartości ok. 90 mln dolarów amerykańskich. Spółka zakończyła obecnie realizację ostatniej fazy pierwszej części kontraktu na dostawę 1,5 tys. ciągników. Do przejścia do drugiej części kontraktu – na dostawę kolejnych 1,5 tys. ciągników – potrzebna jest decyzja polskiego rządu o wsparciu i przyznanie kredytu stronie afrykańskiej na zakup ciągników URSUS.
URSUS w tym roku wraz z władzami firmy METEC uroczyście otworzył wybudowaną przez Etiopczyków montownię ciągników swojej marki w mieście Adama w Etiopii. Zatrudnieni tam miejscowi pracownicy zostali przeszkoleni przez polskich inżynierów. URSUS ma w planach wejście na kolejne rynki afrykańskie. Obecnie spółka prowadzi rozmowy w Angoli, Tanzanii i Nigerii.
Informacje o spółce:
URSUS S.A. to jedyny polski producent ciągników z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych na potrzeby rolnictwa w kraju i na świecie. Produkty URSUS odpowiadają oczekiwaniom wszystkich pokoleń rolników, łącząc tradycję polskiej motoryzacji z nowoczesnością i światową jakością. URSUS to najstarsza marka narodowa o światowej renomie i potencjale dalszego rozwoju.
Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie ponad 700 osób. URSUS produkuje rocznie ok. 1,2 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.
Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe. URSUS R&D współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej oraz z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego.
Produkty URSUS docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do Czech, Belgii, Holandii czy Pakistanu. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki URSUS. W ostatnich latach URSUS wszedł również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. - w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim - Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę 3 tysiące ciągników, wyposażenie centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia.