TRAKTORY, KOMBAJNY, POJAZDY ROLNICZE

Komentarz do konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność” organizowanej w Pałacu Prezydenckim.


POLSKA MARKA ROŚNIE W SIŁĘ #POLSKAMOC


Dzięki takim inicjatywom, jak organizowana w Pałacu Prezydenckim konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” zyskujemy pewność, że rozwój tego sektora traktowany jest przez władze RP priorytetowo. Politycy wytyczają jasne i skonkretyzowane cele, których realizacja staje się możliwa dzięki wsparciu funduszy publicznych. To z kolei przedsiębiorstwom takim jak Ursus, daje dużo większy komfort inwestycyjny i pewność zwrotu poniesionych nakładów. Rząd podał dokładne wyliczenie, ile i jakich pojazdów elektrycznych spodziewa się w najbliższych latach. To sprawia, że możemy ze spokojem przeznaczać kolejne środki na badania i rozwój nowych technologii, które pozwolą przełamać bariery elektromobilności. Również ośrodki akademickie, szkoły średnie i zawodowe mają jasny sygnał do działania. Wiedzą, jakie umiejętności i rozwiązania będą potrzebne w przyszłości. Program Elektromobilności motywuje samorządy poprzez składanie zamówień publicznych do wytwarzania popytu na pojazdy elektryczne. Co w niedługim czasie przełoży się na tańszy i przyjazny dla środowiska transport. Ursus będzie w stanie odpowiedzieć na ten popyt, produkując pojazdy odpowiadające stawianym wymaganiom. Rozwój elektromobilności jest flagowym przykładem dobrze realizowanej współpracy świata polityki z sektorem prywatnym. Organy państwowe mobilizują do udziału w projekcie różne podmioty, starając się usuwać bariery i przeszkody, hamujące popularyzację napędu w pełni elektrycznego. Wsparcie to bez wątpienia stanie się jednym z kluczowych czynników, przyczyniających się do zwiększania tempa rozwoju rynku elektromobilności w Polsce. Korzystają na tym wszyscy – samorządy, społeczeństwo, branża, a wreszcie cała krajowa gospodarka i środowisko.

Autor: Prezes Zarządu Ursus S.A. - Karol Zarajczyk


 

 

Informacje o spółce:
Ursus S.A. to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych oraz lider segmentu elektromobilności z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa w kraju i na świecie. Produkty Ursusa odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom wszystkich pokoleń rolników, łącząc tradycję polskiej motoryzacji z nowoczesnością i światową jakością. Równolegle spółka z sukcesem rozwija segment transportu miejskiego oferując ok. 10 modeli autobusów i trolejbusów miejskich, w tym autobusy elektryczne i hybrydowe. W br. spółka wygrała dwa przetargi na dostarczenie środków transportu miejskiego do Torunia i Warszawy. W ramach podpisanych umów spółka dostarczy 15 autobusów, z możliwością dodatkowego zwiększenia zamówienia o kolejnych 5 autobusów.

Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie około 800 osób. Ursus produkuje rocznie ok. 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.

Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe. Ursus R&D współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej oraz z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego.


Produkty Ursusa docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do Czech, Belgii, Holandii czy Pakistanu. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki Ursus. W ostatnich latach Ursus należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. – w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim – Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę 3 tysięcy ciągników, wyposażenie centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. 26 sierpnia 2015 r. Ursus podpisał kolejny kontrakt na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z firmą Ethiopian Sugar Corporation (ESC). Umowę na łączną kwotę 30,7 mln USD powiększono zamówienie dodatkowych 27 ciągników i 54 przyczep o łącznej wartości 5 mln USD. Zlecenie zostało zrealizowane do końca III kw. 2016 r. Umowa z ESC to już drugi afrykański kontrakt dla Ursusa, efekt wygranego przetargu, w którym oferta techniczna i finansowa Ursusa uzyskała najwyższą ocenę. Z kolei w październiku 2015 r. Ursus zawarł kontrakt w Tanzanii na dostawę 2400 ciągników, oprzyrządowania i części zamiennych, a także wyposażenie hali montażowej i serwisu na kwotę 55 mln USD. Pierwsze wysyłki w ramach kontraktu zostały zrealizowane w III kw. 2016 r. Kolejne wysyłki będą sukcesywnie realizowane w kolejnych okresach, co będzie miało niewątpliwie pozytywny wpływ na wyniki finansowe Spółki.

 

© Copyright dobre-traktory.pl - dobre-traktory.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-traktory.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.