Listopad 2017 roku zakończył się sprzedażą 645 nowych ciągników, ilość rejestracji była o 12% niższa niż przed miesiącem. Wynik ten był jednak ciągle wyższy od ubiegłorocznego o 25% – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.
Ostatnie miesiące roku to zwyczajowy spadek ilości rejestracji, czołowi producenci z poprzednich miesięcy wyraźnie wolnili tempo co widać w zestawieniu najpopularniejszych marek. Tym razem żaden producent nie odnotował stu rejestracji, mimo że listopadowy lider – Deutz Fahr był bardzo bliski osiągnięcia tego wyniku – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.
Niespodziewany lider
Liderem listopadowego zestawienia producentów okazał się Deutz-Fahr, który osiągnął sprzedaż na poziomie 99 egzemplarzy, zwiększając tym samym ilość zarejestrowanych ciągników o 34% w porównaniu do października. 99 zarejestrowanych ciągników oznacza dla niemieckiego producenta wzrost sprzedaży w porównaniu z listopadem ubiegłego roku o 65%. Druga lokata przypadła w omawianym miesiącu Kubocie, japoński producent odnotował sprzedaż 81 ciągników, oznacza to wzrost sprzedaży w podównaniu do poprzedniego miesiąca o 21%. Sprzedaż pomarańczowych ciągników producenta wzrosła w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 76%. Podium zamyka New Holland z 70 rejestracjami, taka ilość oznacza dla producenta spadek sprzedaży o 31% w porównaniu z październikiem. Ciągle była to jednak sprzedaż wyższa od ubiegłorocznej o 40%.
Massey Ferguson na czele
W listopadzie najpopularniejszym ciągnikiem okazał się Massey Ferguson 7714 z 23 zarejestrowanymi egzemplarzami. Drugie miejsce na podium zajęła Kubota z modelem L5040, w omawianym miesiącu zarejestrowano 18 takich ciągników. Od początku roku do nabywców wyjechało 148 egzemplarzy Kuboty L5040. Trzecim najpopularniejszym ciągninkiem w listopadowym zestawieniu okazał się Deutz Fahr Agroplus F 65 Keyline, na taki model zdecydowało się 15 nabywców.
Tym razem Mazowsze
Wielkopolska straciła pozycję województwa z największą ilością rejestracji na rzecz województwa mazowieckiego, gdzie zarejestrowano 104 ciągniki – 1% więcej niż przed miesiącem. Lider ubiegłego miesiąca zajął drugą lokatę z 94 rejestracjami, co oznacza spadek sprzedaży w regionie o 13%. Trzecie miejsce w listopadzie zdobyło województwo lubelskie, gdzie zarejestrowano 61 ciągników rolniczych – 3% więcej niż w miesiącu popredzającym.
*Każdorazowo gdy w materiale jest mowa o sprzedaży przyczep rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.