TRAKTORY, KOMBAJNY, POJAZDY ROLNICZE

URSUS KONSOLIDUJE GRUPĘ KAPITAŁOWĄ, PRZEJMUJE POZOSTAŁE UDZIAŁY W SPÓŁCE BIOENERGIA INVEST S.A.

POLSKA MARKA ROŚNIE W SIŁĘ

23 grudnia 2015 r. – w ramach konsolidacji grupy kapitałowej – URSUS S.A. nabył 36,1% udziałów
w spółce BIOENERGIA INVEST S.A. W wyniku transakcji URSUS stał się jedynym akcjonariuszem BIOENERGII S.A. Zarząd planuje dalszy rozwój spółki w ramach Grupy, poprzez realizację perspektywicznych projektów w obszarze biomasy.

- Bioenergia Invest to jeden z podmiotów o kluczowym znaczeniu przy rozwoju energii odnawialnej realizowanej w ramach Grupy URSUS. Przejęcie pełnej kontroli kapitałowej nad spółką pozwoli na szybszą realizację perspektywicznych i kluczowych projektów z obszaru biomasy oraz rozwoju w szeroko pojętej branży rolnej – powiedział Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu URSUS S.A. 

KONSOLIDACJA PERSPEKTYWICZNYCH SPÓŁEK W GRUPIE KAPITAŁOWEJ

23 grudnia 2015 r. URSUS S.A. zawarł ze spółką POL-MOT Holding S.A. umowę nabycia 36,1% udziałów
w kapitale zakładowym Bioenergia Invest S.A. za łączną kwotę 14,6 mln zł. Po dokonanej transakcji URSUS posiada łącznie 100% akcji Bioenergia Invest S.A.

Z wyceny opracowanej dla spółki przez niezależną firmę audytorską na potrzeby niniejszej transakcji wynika, że na dzień zawarcia umowy wartość spółki Bioenergia Invest określana jest na poziomie przewyższającym 40 mln złotych.

W ostatnich latach URSUS konsekwentnie zwiększał udziały w Bioenergia Invest wraz z jej rozwojem
i realizacją kolejnych projektów kluczowych dla Grupy URSUS. Dokonana przez Zarząd spółki transakcja jest konsekwencją przyjętej strategii w zakresie rozwoju w szeroko pojętej branży rolnej, zwłaszcza w jej perspektywicznych i ekologicznych obszarach oraz służy konsolidacji w grupie podmiotów o istotnym znaczeniu dla jej dalszego rozwoju.

PERSPEKTYWY ROZWOJU DLA BIOENERGIA INVEST

Bioenergia Invest jest jednym z pierwszych i największych producentów biomasy rolnej w Polsce. Obecnie spółka posiada 21  linii do brykietowania oraz peletowania słomy i siana, zlokalizowanych na rolniczych obszarach Polski. Każda z tych linii stanowi mobilne miniprzedsiębiorstwo dostarczające biomasę do celów przemysłowych stosowaną w profesjonalnej energetyce. Technologię produkcji biomasy oraz jej parametry ustalono według zapotrzebowania określonego przez największe w Polsce elektrownie. Nowe linie produkcyjne mają wydajność do 1000 ton brykietu lub 600 ton peletu miesięcznie.




Bioenergia Invest do końca roku obrotowego będzie realizowała wypracowaną przez Zarząd strategię rozwoju spółki. Podstawowymi założeniami przyjętej strategii jest umacnianie pozycji na rynku biomasy poprzez: rozwój sieci zakładów produkcyjnych w kraju i zagranicą, wdrożenie nowej technologii peletowania słomy, uruchomienie produkcji biomasy na Węgrzech, zagospodarowanie pozostałości
z przerobu produktów przemysłu zbożowego, a także realizację dostaw do innych elektrowni bądź elektrociepłowni w Polsce.

Bioenergia Invest w ramach rozwoju technologicznego linii produkcyjnych, prowadzi ze spółką URSUS ścisłą współpracę związaną z wdrożeniem skutecznej, wydajnej i oszczędnej technologii produkcji peletu na skalę przemysłową. Prowadzone przez URSUS i Bioenergia Invest testy nowego granulatora wykazały skuteczność nowej technologii. Od początku 2015 r. nowa technologia została wdrożona do procesu produkcji biomasy.

Spółka prowadzi działania na rzecz pozyskania alternatywnych wobec elektrowni odbiorców biomasy
oraz analizuje możliwości poszerzenia działalności o pozyskiwanie energii ze źródeł OZE. Biomasa to jedno z najstarszych oraz najczęściej obecnie wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii. Polski Krajowy Plan Działań w Zakresie Energii ze Źródeł Odnawialnych przewiduje, iż do 2020 r. produkcja energii
z biomasy wzrośnie o ponad 30%. W związku z powyższym firma spodziewa się w kolejnych okresach istotnego wzrostu sprzedaży tego surowca do celów energetycznych.




Informacje o spółce:

URSUS S.A. to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa w kraju
i na świecie. Produkty URSUS odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom wszystkich pokoleń rolników, łącząc tradycję polskiej motoryzacji z nowoczesnością i światową jakością. URSUS to najstarsza marka narodowa o światowej renomie i potencjale dalszego rozwoju.

Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie ok. 750 osób. URSUS produkuje rocznie ok. 1,2 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce
i na świecie.

Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe. URSUS R&D współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej oraz z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki
oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego. Produkty URSUS docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do Czech, Belgii, Holandii czy Pakistanu. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki URSUS.

W ostatnich latach URSUS należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. - w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim - Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę ciągników, wyposażenie  centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. 26 sierpnia 2015 r. URSUS podpisał kolejny kontrakt
na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z firmą Ethiopian Sugar Corporation (ESC) na łączną kwotę 30,7 mln USD. Zlecenie jest realizowane w IV kwartale 2015 r. i I kwartale 2016 r. Umowa z ESC to efekt wygranego przetargu, w którym oferta techniczna i finansowa URSUSA uzyskała najwyższą ocenę. Z kolei w październiku 2015 r. URSUS zawarł kontrakt w Tanzanii na dostawę 2400 ciągników, oprzyrządowania i części zamiennych, a także wyposażenie hali montażowej i serwisu na kwotę 55 mln USD. Realizacja umowy nastąpi w pierwszych trzech kwartałach 2016 r.







 

© Copyright dobre-traktory.pl - dobre-traktory.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-traktory.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.